Specjalista ds. prawa karnego
Zatrzymanie policyjne to jedna z najbardziej stresujących sytuacji, z jaką może się zmierzyć obywatel. Czy policja ma prawo zatrzymać osobę bez wyjaśnień? Jakie prawa ma osoba zatrzymana? Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości i przeanalizujemy kluczowe przepisy kodeksu postępowania karnego, w tym art. 244.
Nie ma co się oszukiwać – każda osoba podejrzana, którą spotyka zatrzymanie przez policję, powinna jak najszybciej skorzystać z pomocy adwokata. Dlaczego? Ponieważ adwokat wie, jak działa kodeks postępowania karnego i jakie są prawa osoby zatrzymanej. Dzięki niemu można uniknąć błędów, które mogą mieć poważne konsekwencje prawne.
Policja, dokonując zatrzymania, powinna poinformować o przyczynach zatrzymania, jednak w praktyce nie zawsze odbywa się to w sposób jasny. Często emocje biorą górę, a funkcjonariusze nie zawsze działają zgodnie z literą prawa. Właśnie dlatego tak ważny jest szybki kontakt z adwokatem.
Zgodnie z art. 244 kodeksu postępowania karnego, policja ma prawo dokonać zatrzymania, jeśli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że dana osoba podejrzana popełniła przestępstwo. Przepisy określają również, że zatrzymanie jest możliwe, gdy:
Warto zaznaczyć, że osoba podejrzana ma prawo do skorzystania z pomocy adwokata. W przypadku, gdy zatrzymanie jest nieuzasadnione, można wnieść zażalenie na zatrzymanie. Sąd bada wtedy prawidłowość jego zatrzymania.
Każda osoba zatrzymana ma określone prawa i obowiązki. Funkcjonariusze powinni poinformować zatrzymanego o:
Co ważne, prokurator ma obowiązek nadzorować legalność zatrzymania. Jeśli osoba zatrzymana nie zostanie zwolniona, w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania powinna zostać przekazana do dyspozycji sądu. W przeciwnym razie musi zostać natychmiast zwolniona.
Jeśli masz poczucie, że Twoje zatrzymanie policyjne było bezpodstawne, możesz złożyć zażalenie na zatrzymanie. Zatrzymanemu przysługuje zażalenie, które należy skierować do sądu. W zażaleniu zatrzymany może wskazać, że jego zatrzymanie było bezzasadne, nieprawidłowe lub przeprowadzone z naruszeniem jego praw.
Po zatrzymaniu funkcjonariusze powinni:
W praktyce zdarza się, że policja stosuje różne techniki przesłuchań, próbując nakłonić osobę podejrzaną do przyznania się do winy. Dlatego warto znać swoje prawa i korzystać z pomocy adwokata.
Zatrzymanie przez policję to sytuacja, w której warto zachować zimną krew i znać swoje prawa. Zgodnie z art. 244 kodeksu postępowania karnego, funkcjonariusze mogą dokonać zatrzymania, jeśli istnieją ku temu podstawy. Każdy zatrzymany ma prawo do pomocy adwokata i złożenia zażalenia na zatrzymanie. Jeśli policja nie przedstawi sprawy sądowi w ciągu 48 godzin, zatrzymanego należy natychmiast zwolnić.
Pamiętaj – jeśli znajdziesz się w tej sytuacji, nie działaj pochopnie! Skorzystaj z pomocy doświadczonego adwokata, który zadba o Twoje prawa i dopilnuje, aby postępowanie odbywało się zgodnie z przepisami.
Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p.
ul. Hoża 59a lok. 1B
00-681 Warszawa
tel: +48 508 333 000
e-mail: sekretariat@kkz.com.pl