Zatrzymanie policyjne a postępowanie karne – co mówi Kodeks postępowania karnego i jak może pomóc adwokat?

placeit-portrait-handsome-businessman-holding-ha-2022-12-16-05-56-39-utc.png
Artur Krawczyk

Specjalista ds. prawa karnego

Każdy może znaleźć się w sytuacji, gdy policja ma prawo zatrzymać osobę. Czy to na skutek uzasadnionego przypuszczenia o popełnieniu przestępstwa, czy w związku z koniecznością ustalenia jej tożsamości. Warto wiedzieć, jakie mamy prawa i jak działa Kodeks postępowania karnego. W tym artykule wyjaśniamy, jak długo może trwać zatrzymanie, jakie obowiązki ma policja i kiedy niezbędny będzie adwokat.

Kontakt z Adwokatem – kiedy warto skorzystać z pomocy prawnej?

Zatrzymanie przez policję to sytuacja, w której adwokat może okazać się nieocenioną pomocą. Nie chodzi tylko o kontakt z adwokatem, ale o pełną ochronę praw osoby zatrzymanej. Każda osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa ma prawo do obrony. Można skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego na każdym etapie postępowania.

Jeśli policja dokonała zatrzymania w związku z uzasadnionym przypuszczeniem o popełnieniu przestępstwa, istotne jest, by od początku mieć profesjonalne wsparcie. Adwokat pomoże w:

  • sprawdzeniu prawidłowości jego zatrzymania,
  • analizie protokołu zatrzymania,
  • złożeniu zażalenia na zatrzymanie,
  • sporządzeniu strategii obrony w przypadku ewentualnego tymczasowego aresztowania.

Jak długo może trwać zatrzymanie?

Policja ma obowiązek zwolnić zatrzymanego, jeśli nie wniesie wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania w określonym czasie. Czas zatrzymania nie może przekroczyć 48 godzin. Jeśli w tym czasie podejrzany nie zostanie przekazany do dyspozycji sądu, musi zostać zwolniony. Z kolei sąd ma 24 godziny na podjęcie decyzji o aresztowaniu lub wypuszczeniu podejrzanego na wolność.

Podstawy zatrzymania mogą wynikać z art. 248 § 1, który jasno określa, kiedy można zatrzymać osobę. Jeśli nie ma przesłanek do dalszego przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania, powinna zostać natychmiast zwolniona.

Osoba zatrzymana – jakie ma prawa?

Każda osoba zatrzymana ma jasno określone prawa. Policja powinna poinformować o:

  • przyczynach zatrzymania,
  • prawie do kontaktu z adwokatem,
  • możliwości korzystania z bezpłatnej pomocy tłumacza (jeśli nie włada wystarczającym stopniu językiem polskim).

Dodatkowo zatrzymany ma prawo do złożenia oświadczenia i odmowy złożenia oświadczenia. Ma także prawo do pierwszej pomocy medycznej, jeśli jej potrzebuje.

Bezpodstawne zatrzymanie przez policję – co robić?

Zdarzają się przypadki, gdy dochodzi do bezpodstawnego zatrzymania przez policję. Jeśli ktoś uważa, że został niesłusznie pozbawiony wolności, może wnieść zażalenie na zatrzymanie. Można również domagać się odszkodowania, jeśli zatrzymanie naruszało przepisy Kodeksu postępowania karnego.

Co zrobić w przypadku bezpodstawnego zatrzymania?

Jeśli uważasz, że policja zatrzymała Cię bezprawnie, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Nie wdawaj się w zbędne dyskusje z policjantami.
  2. Poproś o podanie podstawy zatrzymania.
  3. Domagaj się sporządzenia protokołu zatrzymania i poproś o jego kopię.
  4. Zażądaj kontaktu z adwokatem i powiadom rodzinę.
  5. W przypadku nadużyć, złóż zażalenie na zatrzymanie.

Warto pamiętać, że policja musi działać zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z prawnikiem i zabezpieczyć swoje prawa.